2020. okt 27.

Paradicsomi állapotok Jászboldogházán

írta: Magház Hálózat
Paradicsomi állapotok Jászboldogházán

Írta: Sipos Erika

Paradicsom nélkül nem lehet teljes a konyhakert, hiszen sokféleképpen felhasználható, télire is eltehető, és szinte mindenki szereti. Mi is minden évben termesztjük, és ebben az évben másokat is sikerült rávennünk erre a tevékenységre. Ebben a bejegyzésben erről mesélünk nektek.

Idén tavasszal úgy döntöttünk, hogy 18 fajta paradicsomot fogunk termeszteni a Jászboldogháza melletti kis ökogazdaságunkban. A kiválasztott fajták többségében tájfajták voltak, a koktéltól a szilvaparadicsomon át az ökörszívig. A magok nagy része a tavalyi saját magfogásunkból származott, de voltak olyanok is, amiket magbörzéken kaptunk. Szeretünk új fajtákat kipróbálni, mert abban mindig van egy kis izgalom. Bár a fajtaleírás alapján kapunk egy képet a növényről és a terméséről, de igazán csak akkor ismerjük meg, ha mi magunk is termesztjük, és meg is kóstoljuk.

Úgy határoztunk, hogy vetés előtt még adunk egy kis plusz segítséget a magoknak, méghozzá biocsávázás formájában. A csávázólevet kamilla és cickafark teájából készítettük. A kamilla baktérium- és gombaölő hatása széles körben ismert, a cickafark pedig nem csak társnövényként növelheti a növények ellenálló képességét, hanem például tea formájában is. Minden fajta magját külön-külön edényben áztattuk be. Pár óra elteltével leszűrtük a magokat – ezt követően érdemes őket visszaszárítani, hogy ne tapadjanak a kezünkhöz a vetés során –, majd kis cserepekbe vetettük, és az üvegházban helyeztük el őket.

Hamarosan elő is bújtak az apró kis kétlevelű növénykék, és gyors fejlődésbe kezdtek. Valószínűleg a biocsávázásnak is köszönhetően nagyon jó volt a kelési arány, ennek eredményeképp jóval több palántánk lett a szétültetés után, mint amire számítottunk. Mivel a kertünkbe sokkal több növény nem fért a tervezettnél, szorgosan elkezdtük osztogatni a palántákat családtagoknak, barátoknak és ismerősöknek.

1_kep_foto_hegyesi_jozsef.JPGParadicsompalánták. fotó: Hegyesi József

De ezek után is még mindig több száz gyönyörű palántánk maradt, akik a gazdájukra vártak. Mihez is lehet kezdeni ennyi plusz palántával? Fel lehet használni valami jó célra? Valami olyasmire, ami esetleg szemléletformáló, és azokat is kertészkedésre bírja, akinek ez ismeretlen terület? Ezeket végiggondolva eszünkbe jutott a helyi Mátyás Király Általános Iskola és az ott tanuló diákok. Milyen nagyszerű lenne, ha a gyerekek egy kicsit megismerkednének a kertészkedéssel, illetve a tájfajta paradicsomokkal!

Az iskola biológiatanárát kerestük meg az ötlettel, aki segítségünkre volt az akció megszervezésében. A program a „Legyen saját tájfajta paradicsomod!” címet kapta, amelynek keretében minden érdeklődő diák 3 tájfajta paradicsompalántát és egy termesztési segédletet kapott. Az iskola dolgozóinak segítségével 11 tájfajta paradicsomból több mint 300 palánta került kiosztásra a gyerekek között.

2_kep_foto_hegyesi_jozsef.jpgPalánták kiültetés előtt. fotó: Hegyesi József

Az volt a feladatuk, hogy ültessék el, és gondozzák a növényeket, amelyeknek a fejlődését fotókkal is dokumentálniuk kellett a nyár folyamán. Annyi csavar azért volt a dologban, hogy egyik gyerek sem tudta pontosan, hogy milyen palántát kapott, így ezt is nekik kellett kitalálni. A program részeként a tanulók többféle játékban/versenyben is részt vehettek: rajzolhattak, írhattak verset, mérhették és számolhatták a bogyókat, lefotózhatták, hogy milyen ételben használták fel a termést, valamint paradicsom szépségversenybe is benevezhették a paradicsomaikat.

Egészen lelkes közönségre találtak a tájfajta paradicsomok a faluban: az orvosi rendelőtől a kis boltig mindenütt azzal fogadtak minket a helyiek, hogy a gyerekük milyen nagy vagy milyen finom paradicsomot termesztett. Volt olyan, aki el is nevezte a palántákat, és olyan kisfiú is, aki nem is szereti a paradicsomot, de a saját munkája „gyümölcsét” azért mégis megkóstolta.

A résztvevők közül sokan szorgalmasan dokumentálták a növényeik növekedését, és büszkén méregették a legnagyobb terméseket.

3_kep_keszitette_a_matyas_kiraly_altalanos_iskola_egy_tanuloja.jpgDokumentáció a paradicsomok életéről. fotó: a Mátyás Király Általános Iskola egy tanulója

4_kep_foto_matyas_kiraly_altalanos_iskola_egy_tanuloja.jpgParadicsom óriás. fotó: a Mátyás Király Általános Iskola egy tanulója

Aztán eljött az ősz, újra megnyitotta kapuit az iskola, és idővel a paradicsomok is feledésbe merültek, de azért nem teljesen. A program lezárására az őszi szünet után kerül majd sor. A 20 legaktívabb diák az iskolától kertészeti eszközöket, a Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ jóvoltából pedig 5 féle tájfajtából összeállított vetőmagcsomagot kap, hogy jövő tavasszal is folytatódhasson a kertészkedés!

Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, látogass el Facebook oldalunkra, vagy nézz körül a honlapunkon!

Szólj hozzá

gyerekek iskola kertészkedés Jászboldogháza tájfajta