Génmódosított lila paradicsom
Írta: Mészáros Zoltán
Talán néhányan már olvastatok a szabad elvirágzású vetőmagok forgalmazásával foglalkozó Baker Creek vállalat idei fiaskójáról, miszerint azzal vádolták meg őket, hogy az idei katalógusuk címlapján megjelenő purple galaxy paradicsom csodálatos lila színét laboratóriumi génszerkesztésnek köszönheti.
A Norfolk Plant Sciences vállalat felismerni vélte saját génmódosított fajtáját, és fel is kereste a Baker Creeket, akik vizsgálatokat végeztek, visszahívták a magokat és megszüntették a fajta forgalmazását. A részletekről angol nyelven lehet olvasni az alábbi linkeken.
https://www.gmwatch.org/en/106-news/latest-news/20393
Kép forrása: Norfolk Plant Sciences
Mivel a vizsgálatok eredményeit nem hozták nyilvánosságra, így nagyon hiányzik az ügyben az átláthatóság.
Azt tudhatjuk, hogy azóta is akadtak problémák ezzel a paradicsommal, nevezetesen egy Bruno Fournier nevű úriember facebook oldalán Európában is kaphatóak voltak magjai. Az Európai Unióban (még) nem lehet génmódosított vetőmagokat vagy élelmiszereket forgalmazni, így Bruno Fournier-nek vállalnia kell tettei következményét, arról viszont semmilyen hír nincs, hogy milyen következményekkel jár ez a Norfolk Plant Sciences vállalat számára, akiknek laboratóriumából valamilyen módon kikerült a mag.
Kép: Baker Creek
Önmagában az, hogy egy európai vetőmagárus oldalán génmódosított vetőmagot tudnánk vásárolni, aggasztó lehet. Konkrétan ezt a fajtát viszonylag könnyen el tudjuk kerülni, mert a közlemények szerint ilyen egyöntetűen lila húsú paradicsomfajtát nem lehet természetes úton előállítani. Szerencsére a paradicsom mint faj nagymértékben önporzó, így a szerkesztett gének spontán keveredésétől nem nagyon kell tartani, persze a szándékos emberi beavatkozás itt is változtathat a helyzeten.
Sokkal problémásabb az a tényező az ügyben, hogy nem kerültek nyilvánosságra a laboratóriumi vizsgálati eredmények, amiket a Baker Creek végzett, ez a homályban tartás pedig nem biztos, hogy véletlen.
Az utóbbi években a hagyományos nemesítéssel foglalkozó szakemberek, cégek egyre rosszabb helyzetbe kerülnek, mert ahogy egyre kuszábbá válnak a különböző szabadalmakkal levédett fajtatulajdonságok (pláne ha olyanokról van szó, amiket hagyományos nemesítési eljárással is ki lehet szelektálni, de ez egy másik téma), és nincs átláthatóság az iparágban, úgy egyre nő a kockázatuk, hogy valami olyasmit árusítanak, amiért egy génmódosított fajtákat birtokló cég beperelheti őket. És nem arról van szó, hogy ezek a hagyományos nemesítők génmódosított vetőmagokat árusítanának, hanem csak arról, hogy nem feltétlenül tudják bebizonyítani egy fejlett laboratóriumi technológiával rendelkező GM vállalattal szemben az ártatlanságukat. Az eredmény a félelem és a kockázat miatt a hagyományos nemesítéssel foglalkozók munkájának nagymértékű ellehetetlenülése.
A génmódosított megoldásokat pártoló és gyakorló vállalatoknál nincs kimondva, de előfordulhat hogy nagyon is érdekükben áll, hogy termékeik "véletlenül" kijussanak a laborokból, és "véletlenül" megjelenjenek az eddig biztonságosnak hitt európai vetőmagpiacon vagy élelmiszerláncban.
Legyetek óvatosak, amennyire lehetséges!
Mészáros Zoli
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon vagy látogass el a honlapunkra!