Noparakert 11. rész: Kertészkedés télen
Írta és fotózta: Kiss Dorottya
A legtöbben úgy nőttünk fel, hogy a kertészkedés februárban kezdődik, kint a mák, bent pedig a palántának való paradicsom, paprika elültetésével, majd márciusban kinyílik a világ, lehet vetni a retket, salátát, petrezselymet, sárgarépát, duggatni a fokhagymát és a dughagymát.
Aztán sorra jön a többi zöldségféle, a koraiakat április-májusban már szedjük is, majd májusban helyet kapnak a földben a fagyérzékeny növények is. Júniustól szeptember közepéig minden terem, alig győzzük szedni és feldolgozni, és ilyenkor a legelvetemültebbek gondolnak csak vetésre, vagy esetleg karfiol, vagy brokkoli palántanevelésre. Ahogy jön az ősz, lassan leterem minden, betakarítunk mindent, majd a kert felszántása következik, ami egészen következő tavaszig pihen.
De vajon szükségszerű-e, hogy októbertől márciusig üres legyen a kert? Ha jobban beleássuk magunkat az agrobiodiverzitás, vagy magyarul mondva a mezőgazdasági sokféleség, illetve a paraszti szelekció csodáiba, akkor kiderül, hogy számtalan lehetőségünk van télen is friss zöldséget enni hightech megközelítés, és drága fűtött melegházak nélkül.
De mit is tehetünk ezért?
- Az első és legfontosabb lépés a hideget jól tűrő fajok és fajták kiválasztása. Természetesen paradicsom, paprika és cukkini fajták közül nem fogunk télállóakat találni, hiszen ezek a fajok a trópusokról/szubtrópusokról származnak, de igen ellenálló áttelelő salátafajták, mángoldfajták, szárzellerfajták és spenótfajták vannak, továbbá jól bírja a hideget a kapor, a rukkola, a madársaláta, a póréhagyma, valamint a káposztafélék sokasága: a tarlórépa, bordáskel (pak choi), kínai salátafélék (mizuna, mibuna, tatsoi stb.), leveles és fodroskelek, kelbimbó, fejes- és kelkáposzta, kínai kel, brokkoli és karfiol. A kis apró levelű salátanövény, a téli porcsin például csak 12 fok alatt csírázik ki, és hidegben nem csak túlélni képes, hanem még növekedni is.
- Nagyon fontos az előkészület és az időzítés. Fontos tudni, hogy a fentebb említett fajok és fajták többsége nem fejlődik egyáltalán hidegben, de ha biztosítani tudjuk a 0 fok körüli hőmérsékletet (amiről a következő pontban lesz szó), akkor különösebb károsodás nélkül túlélnek. Azaz, ha nem csak azt szeretnénk, hogy tavasszal hamarabb induljanak és legalább egy-másfél hónappal hamarabb szedhetőek legyenek, mint frissen vetett társaik (ami szintén egy nagy előnye ezeknek a fajtáknak), akkor a novemberi hidegek beállta előtt el kell érniük egy olyan fejlettséget, amiből télen csipegetni tudunk. Ehhez az kell, hogy már július-augusztus során elvessük a magokat, de érdemes ezt később, szeptember-október során is folytatni. Az utóbbi évekre jellemző szélsőséges tavaszi időjárás negatív hatásait is áttelelő fajtákkal tudjuk kiküszöbölni, így ha tehetjük válasszuk ezeket a tavaszi fajták helyett, vagy próbáljuk ki meglévő fajtáinkat hogyan viselkednek őszi/tél alá vetés esetén (pl. mák, spenót, borsó)
- Természetesen ne számítsunk csodára, de egy kis felkészüléssel egész szép sikereket érhetünk el. A káposztafélék többsége egész jól bírja a közepes fagyokat (-5-7 fok) is mindenféle takarás nélkül. Ha az áttelelő saláta, spenót, rukkola, madársaláta kap néhány centi hóborítást, akkor a nagyobb fagyokat is túléli, és tavasszal már korán elkezdenek növekedni. Ha pedig van fóliasátrunk, akkor tényleg szinte csodákra vagyunk képesek. Maga a külső fólia is nagyon sokat jelent, de ha a dédelgetett növénykéinket egy régi függönnyel, többrétegű rovarhálóval letakarjuk a hidegebb éjszakákra, sőt még egy kis fóliaalagúttal is védjük, akkor lehet kint -15-20 fok is, akkor is túl tudnak élni. Ha pedig trágya és szalma keverékéből magaságyást is építünk, akkor már melegük is lesz :) és még növekedni is tudnak.
- A kora tavaszi indulás meggyorsítására is érdemes vetnünk, késő ősztől, akár télen is, amikor nem fagyos a föld, vagy akár a fagyos földre is, ha tudunk egy kis komposztot a magokra borítani. Télen vethető a rukkola, a salátafélék, a kapor, a petrezselyem, a mák, a kínai salátafélék, a spenót, a madársaláta. Ebben az esetben az a lényeg, hogy ősszel a magok ne csírázzanak ki, mert a kis csírák nem bírják a nagyobb fagyokat, hanem hidegben kerüljenek a földbe. Ezek koratavasszal hamarabb csíráznak ki, minthogy a föld előkészíthető lenne a vetésre, ezért a tavasszal vetett társaiknál hamarabb nőnek, így hamarabb takaríthatók be.
Természetesen az átteleltetés nagyban függ attól, hogy mennyire hideg a tél, és mennyire tart hosszan, milyenek a talaj és csapadékviszonyok (nehéz agyagos talajon sok csapadék esetén a növények télen könnyebben berohadnak, mint a jó vízáteresztőképességű talajok esetén) de tényleg csak minimális ráfordítással elérhetjük azt, hogy januárban is friss salátalevélkék jussanak a szendvicsünkre, a kertből hozott kelbimbóból és pak choiból készüljön az ebéd. Tavasszal pedig, márciusban-áprilisban a körülöttünk lakók joggal mondhatják majd hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb, ugye?
Ha érdekesnek találtad ezt a videót, látogass el Facebook oldalunkra, vagy nézz körül a honlapunkon!