2024. jún 05.

Május végi kerti körkép

írta: Magház Hálózat
Május végi kerti körkép

 Írta és fotózta: Lajosné Bartalis Kinga

Eltelt egy igen munkás hónap Lajosné Bartalis Kinga vadregényes kertjében, olvassátok képes beszámolóját a fejleményekről.

Összességében nem panaszkodhatom, nagyon sok előrelépést sikerült tenni a saját termények érdekében. A palántázással kapcsolatban az az idei tapasztalatom, hogy nem kell elsietni a magvetést. Pl. padlizsánokat idén március 21-én, paradicsomokat 23-án ültettem,  palántázó hiányában nálunk a ház déli ablakaiban nőnek. A szokatlan áprilisi meleg miatt nagyon nagyok, szinte már túlkorosak lettek a május közepi kiültetésre.

A bazsalikomról sok helyen lehet olvasni, hogy akár már februárban indítják. Nekem idén másodszor alakult úgy, hogy csak március végén kerültek földbe a magok, és idén még palántakorukban vissza kellett csipkednem őket. Ami mondjuk nem baj, mert lett belőle egy kis szezon előtti pesztó-kóstoló :).

Idén eddig rengeteget küzdök a csigákkal, de ahogy a kertészkedős csoportokban olvasom, ezzel nagyon nem vagyok egyedül. A káposztaféléket rágcsálták meg elsősorban, de ami a legnagyobb bánatom, hogy az egérdinnye-palántáimat egytől egyig leették. Egyik éjszaka kint hagytam őket egy raklaptorony tetején, gondoltam oda úgysem másznak fel. Hát tévedtem, reggelre egy szem se maradt, pedig már hozták az első kis levélkéjüket. Természetesen újra vetettem magot, de azok meg nem keltek túl jól, úgyhogy idén csak mutatóban lesz egérdinnyénk.

Először egy szokásos látkép hátulról.

1_1_1.jpg

Majd megint végigmegyek sorra az ágyásokon.

A 6. ágyás volt letakarva agroszövettel 2 hónapra, hogy könnyebb legyen előkészíteni a palántáknak, mert nagyon benőtték a gyomok. Két réteget tettem rá, egynél úgy éreztem, hogy nem pusztulnak eléggé. Szerintem nagyon sokat könnyített a munkán ez a takarás. Igaz, hogy kész alagútrendszert ástak alá a pockok, és sok volt a csiga is alatta, de a pockok sajnos máshol is túrnak, a csigákat meg gyorsan összekapdostam, mikor felszedtük, így nem vészesebb a helyzet mint máshol.

Ebbe az ágyásba paradicsomok, bazsalikom és kaporpalánták kerültek. A kaprot eredetileg nem ide szántam, de a 4. ágyás kitisztításával nagyon megcsúsztunk, és már nem akartam tovább váratni őket. Azért palántázom egyébként, mert nagyon szeretnék saját kaprot, de valahogy eddig nem sikerült. Pedig másoknál nő mint a gaz. Paradicsomból idén 6 félét ültettem: sárga körte Donatellina, Kellog's breakfast, "Nagymamám-tájfajta" :) ökörszív és a Magháztól kapott banana legs és Brad's Atomic Fusion. :) Palántaként már eléggé kezdtek sárgulni, hiába öntöztem őket hígított pelletált trágyalével, de szerencsére paradicsomhoz méltóan hamar megindultak, már túl vannak az első kacsolás-kötözésen is, sőt, megint kötözni kéne őket.

A talajt én itt és az 5. ágyásnál levágott fűvel takarom. Az az érdekes, hogy szinte egy nap alatt "elpárolog". Csak vékony rétegben öntöm rá, hogy ne rohadjon be, és másnapra nagyon összeesik. Ezért múlt héten pl. azt csináltam, hogy minden este nyírtam egy kis füvet, és szétterítettem. Azt vettem észre, hogy a csigák szeretik a levágott növényi részeket, úgyhogy egyben palántavédő funkciót is ellátott a friss nyesedék :). Vastagabb mulcsot nem nagyon merek használni a haslábú-szaporulat visszaszorítása érdekében. Gyomelnyomás szempontjából azért nem tökéletes, de egyelőre megteszi.

2_1_1.jpg

Az 5. ágyásba kerültek a további melegkedvelő palánták: Black Beauty és Meronda padlizsán, 2 ökörszív, 1 Donatellina paradicsom, Hamik és Juliette paprikák. Valamint bazsalikomok és gumós zellerek. Zellert eredetileg nem terveztem ültetni, de kaptam tatai tájfajta magot a magházas csomagban, és persze hogy kipróbálom :). Néhány magról kelt búzavirágot meghagytunk, mert olyan szépek.

A paprika- és a padlizsánpalánták is nagyon nagyok lettek, a padlizsánoknak eléggé meg is sárgultak az alsó levelei, de szerencsére úgy néz ki, hogy kiheverik. A nagyság meg előny a csigákkal szemben, a felső szőrösebb leveleket már nem bántották.

A 4. ágyásra írtam, hogy nagyon megcsúsztunk az előkészítésével, igazából még csak  napokban készült el. Ide jöttek a tökfélék: Black Beauty cukkini és a magházas Golden Marbre patisszon. Idén sütőtököt nem ültettem, mert szerintem nekik még nem elég jó a földünk, nem hoznak igazából értékelhető termést, és nagyon sok helyet elfoglalnak. Egy bokor cukkinit magról is ültettem, a többi palánta volt, hátha így csigaállóbb. Az ágyás két hosszú oldalára kukorica ment, középre ide-oda kapor. A virágos rész mellé pedig egy sor fekete babot vetettem, amit a szombathelyi magbörzén kaptam. A virágok között már bimbósodik a bíbor kasvirágom, amit tavaly magról ültettem, és nagyon örülök neki. Ültettünk ide kakukkfüvet is, mert a korábbi sajnos kipusztult.

Palántáztam kamillát, lesz körömvirág, és random nőnek gyomok, illetve a tavaly elszórt virágmagokból mindenfélék. Ezt az 1 négyzetmétert egy kis virágos szigetnek szántam, búvóhelyül a mindenféle élőlényeknek, és táplálékul a beporzóknak.

A 3. ágyás a fóliával takart. Sajnos a sikerszériám ezzel kapcsolatban megszűnni látszik, pedig nagyon jól alakult. A napokban megtámadta a káposztaféléimet valami repceormányos raj. Elképesztő mennyiségben. Úgyhogy sajnos úgy néz ki, bejött a jóslatom, hogy baba-hozzátáplálásnyi brokkoli és káposzta lesz... Nem tudom, hogy
azért jutottak-e be, mert a végén volt egy kis rés a fólia alatt, vagy már a földben Bíbor kasvirág-bimbók laktak, és nagyon elszaporodtak. Mindenesetre elég bosszantó... A menthető brokkolik virágját levágtam, illetve az egyik káposzta már értékelhető fejet hozott, azt is, hogy ezeket már ne tegyék tönkre. Ha a növények kiheverik, akkor talán a brokkoli hoz még oldalsó virágokat. A karalábék egészen rendben vannak a támadás ellenére.

A mizuna teljesen meghalt, mondjuk ennek már csak főleg a virágjait eszegettük. A pak choiokat már megettük, nekem nagyon tetszett ez a növény. Kettőt teljesen elintéztek a csigák, a többit felhasználtam a konyhában. A helyükre a maradék zellerpalánták kerültek.

A saláták már kezdenek magba menni, de még mindig jut levél róluk a vacsorához, illetve a rómaikat szépen sorban kiszedem. Idén először volt már ribizlinél nagyobb méretű retkünk is, de azért még van hova fejlődni :) Ha a káposztaféléknek nem is teljesen, a salátáknak és a retkeknek bejött a fátyolfóliázás. A spenótokat nem terveztem bent hagyni, de nem jutottam oda, hogy kiszedjem őket, végülis maradtak, hogy magot hozzanak, a porzósokat már kivágtam. A maguktól nőtt tölgylevélsaláták is már csak magfogás céljából maradtak bent.

A fólián kívüli részre a málna felőli oldalra mángoldot ültettem, a másik oldalon pedig néhány tavalyról áttelelt mángold virágzik éppen, óriásira nőttek.

21_2.jpg

A 2. ágyásban nem sok változás történt. A végében gyönyörű az oregánó, a zsálya tegnapig volt gyönyörű, amíg egy állat itt nem hancúrozott, ültettem borsikafűt is palántáról. A fokhagyma nem túl szép, már most sárgul a levele, pedig még nagyon nem kéne. Ez is tapasztalat, hogy nem az előző őszit kéne tavasszal elduggatni, hanem
a tavaszit. A sárgarépa elég foghíjasan kelt, de amit újravetettem az hamar kibújt. A petrezselyemből egy szem kelt ki, azt valószínűleg leették a csigák. Paszternákot szórtam a helyére, de az még egyelőre nem mutatkozik.

A cékla is nagyon rosszul kelt, úgyhogy csináltam palántákat is, amiket majd berakok a lyukakba. A rossz kelésnek lehet az is az oka, hogy nálunk nagyon sok eső esik, utána pedig a nagy meleg kiszárítja a talaj felső rétegét, igen kérges lesz, ahol nem mulcsolok. De oda nem szoktam füvet szórni, ahova a magokat vetettem. Amúgy lehet, hogy könnyebben átbújnának a pici növénykék a kevés füvön, mint ezen a kérgen.

Az első ágyásban kétféle borsó van, az egyik már szinte leérett. Én nem sokat láttam belőle, lelegelte a gyerekhad :) Ez a Debreceni korai velő volt. A Kelvedon csodája már lassan szedhető lesz, úgy néz ki bőségesen lesz rajta. Mi nem szoktuk futtatni a borsót, de idén lehet, hogy jó lett volna, mert hatalmas növény lett. Sajnos egy egész csiga-lakótelep van alatta, amit nem is nagyon sikerül felszámolni ebben a dzsungelben. Esős napokon szoktam kimenni, hogy ezt a végeláthatatlan és abbahagyhatatlan csigagyűjtős "hobbimat" űzzem. Egyébként különösebben nagy kárt nem okoznak a borsóban, csak összenyálazzák az egészet. Az ágyás belső végében van pár tő eprünk. Meglepő módon egész harapásmentes epreket szedünk róla, persze minimális mennyiségben erről az öt tőről. És itt nő egy szépséges bent felejtett fokhagymám, ami a vállamig ér. A magbörzés bulbillik is szépen növekednek már.

A szőlőlugas üres részeire idén is ültettünk néhány tő paradicsomot még, illetve ide
raktam az uborkapalántákat. Nekem a Megyer F1 vált be. Tudom, hogy hibrid, de még egyszer sem ettünk keserű uborkát, pedig van, hogy nem sikerül eleget locsolni, vagy túl nagyra nő. És eddig ellenállónak bizonyult a betegségekkel szemben is. Persze jó lenne szabad elvirágzású fajtát találni, ami hasonlóan beválik, de a nagymamámnál igen sok keserű uborkába belefutottam gyerekkoromban, úgyhogy ezzel óvatos vagyok. De ha tudtok ajánlani jót, ne kíméljetek! ;)

27.jpg

Szeretnék majd még egy évelő növényes ágyást. Ebbe telepíteném át a rebarbarákat, mert szegényeket a gyepbe ültettük, és feltűnően rosszul érzik magukat. Átjönnének az eprek, lenne benne sóska, és végre betettem cserépbe a spárga magokat, már bújnak a minispárgák, nagyon viccesek :). Hátha 3 év múlva már esszük az első sípokat... És az évelő káposztáról is csináltam dugványokat, mert szegény szintén elég rossz helyen van, megérdemelne egy rendes ágyást.

Ez jó hosszúra sikeredett, köszönöm, hogy elolvastátok! A június remélem kicsit nyugisabb lesz, de egyébként nagyon meglepődtem, hogy a palántázást mind sikerült véghezvinni. Főleg az ágyások állapota miatt volt nehéz, de Férjuram sokat segített a terület előkészítésében, ezúton is köszönet érte! Egyedül az egérdinnyék hiúsultak meg a gaz spanyolok miatt.

A kitartókkal még megosztanék néhány receptet ráadásképpen.


A mindennapi salátánkhoz van egy kedvenc "ezersziget öntetem":

1 kis pohár natúr joghurt (kefírrel is működik)
2 ek tejföl
1 ek majonéz
1 tk ketchup
1 gerezd fokhagyma
1 kk fűszerpaprika
1 ek citromlé
kevés só, bors
Összekeverjük, kicsit állni hagyjuk, mehet a salátára.

30_1.jpg

A 6 pak choi-jal többféle receptet is kipróbáltam. Fokhagymás olívaolajon vagy csak simán párolóbetéttel vízgőzben párolva is ízlett, de ígértem, hogy keresek egy ázsiai
jellegűt is, ez lett az:

1 pak choi
szezámolaj
kis darab gyömbér
1 gerezd fokhagyma
szójaszósz
szezámmag

Serpenyőben szezámolajat melegítünk. A pak choit megtisztítjuk, kis darabokra vágjuk, a forró olajba dobjuk. Gyömbérrel, fokhagymával, szójaszósszal ízesítjük, kicsit pároljuk, de csak addig, amíg a húsos szár roppanós marad. Végül szezámmaggal megszórjuk. Pl. tésztával, bulgurral összekeverve tálaljuk. Igen különleges, nekem ízlett. Már várom, hogy nyár végén ismét lehessen pak choit ültetni :)

Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon vagy látogass el a honlapunkra!  

 

Szólj hozzá

tavasz beszámoló kert kertészkedés kiskövet