Gyakorlati oktatónap a Mezőföldön kertjében
Gyümölcstermők és évelők vegetatív szaporítása
Írta: Mészáros Zoltán
Kiskerti vetőmagfogás tanfolyamunk idei utolsó helyszíne a Mezőföldön kertje volt, ahol a gyümölcstermők és évelők vegetatív szaporítása volt a fő téma. Az alábbiakban a házigazdák, Mészáros Zoltán és Szelestei Rita beszámolóját olvashatjátok.
Reggel zuhogó hóesésre ébredtünk, ami nagyon szép, de eléggé megnehezíti a kerti munkát. Szerencsére délelőttre már a java elolvadt, így nagyjából tudtuk tartani az elképzelt tematikát. A résztvevők kilenc órára érkeztek, összesen hatan, többeknek sajnos vissza kellett mondani a részvételt. Az időre tekintettel egy gyors melegedéssel és bemutatkozással kezdtük a napot a házban, némi kávé és aszalt datolyaszilva kóstolgatás mellett. Utána nekiindultunk a kertnek és az egyik végétől a másikig végignéztük a különböző termesztett növényeket (már ami látszott a hó ellenére), természetesen a gyümölcstermőkre és a fásszárú évelőkre fókuszálva, ez volt ugyanis a nap központi témája.
A megmutatott növényeknél pár mondatban átbeszéltük a szaporítási lehetőségeket, érintettük a metszés témáját, a társításokat és a fajtaválasztás fontosságát, és a legjellemzőbb betegségeket és kártevőket. Mire végigértünk a kerten, mindenki kellően átfagyott, úgyhogy gyorsan behúzódtunk a házba felmelegedni. Nem terveztem, hogy túl sok időt töltünk bent, de az idő ezt tette lehetővé, úgyhogy igyekeztük a melegedési időt is kihasználni.
Megmutattam a résztvevőknek a magbankunkat, a vetőmag szárítási és tárolási módszereket, majd mindenki választhatott kedve szerint a vetőmagjainkból. Mire idáig értünk, Rita el is készült az ebéddel, egy nagyon finom sütőtök-krémlevessel örvendeztette meg a társaságot, amit ki ki saját ízlése szerint friss petrezselyemmel, pirított dióval, kenyérkockával, szalonnával, sajtkockával fogyasztott. Ebéd után tartottunk egy kis szünetet, lehetett kávézni, majd újult erővel vágtunk neki a kertnek.
Először megmutattam egy ráncoslevelű bangitán, hogy lehet felszedni az előző évben lebújtott és meggyökerezett vesszőket, majd fás dugványokat szedtünk jostáról és piros ribizliről, ezáltal az aktuális metszést is elvégeztük néhány egyeden.
Utána elkezdtük kitermelni a mini faiskolát, és átbeszéltük a kiszedett növények tudnivalóit, a sikeres vagy épp sikertelen eredés okait. Kitértünk az intenzívebb növényszaporítás módjaira, melyekkel mi nem nagyon élünk, mint a gyökereztető hormon használata, a párásított keltető megoldása, talpmeleg biztosítása, stb.
Már sötétedett, amikor kicsit elkalandoztunk az oltások világába, ami ugyan most nem aktuális feladat, de mégis megmutatható volt az általunk használt módszer néhány vessződarabon. Átbeszéltük, mire érdemes figyelni, amikor oltóvesszőt szedünk növényeinkről, ami viszont teljesen aktuális feladat. Végezetül már besötétedett, amikor a résztvevők válogathattak különböző cserepes és szabadgyökerű szaporított növényeink közül, hogy ezekből is tudjanak vinni magukkal.
Fél hat körül még egy gyors melegedés és elbúcsúzás után indult útra a társaság. A rideg idő ellenére én nagyon tartalmasnak éltem meg a napot, én is tanultam a jelenlévőktől.
Ha érdekelnek a jövő évi képzéseink és egyéb eseményeink:
Kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon!
Látogass el oktatási oldalunkra és nézz szét a honlapunkon!