“A Boldogság kék madara” - Madárodú-telepítés és előadás a Boldog Gellért Kórházban
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a természet közelsége, a madarak jelenléte fizikai és lelki feltöltődést biztosít a mentális betegséggel élők számára, de természetesen a kórházban dolgozókra és a látogatókra is hasonló pozitív hatással van. A természet megfigyelésének élménye csökkenti a stresszt, a szorongást és lehetőséget nyújt az emberek és az élővilág kapcsolódásra.
Írta: Kovács Orsolya
Újabb hírekkel jelentkezünk a COEVOLVERS projektről, melynek keretében a Magház és az ESSRG a Boldog Gellért Szakkórházat segíti egy gyógyító kórházkert kialakításában. A magaságyás építést követően újabb izgalmas esemény zajlott a kórház parkjában március 26-án, a betegek egy kis csoportjának közreműködésével.
A Magház “főmadarásza”, Török Hunor tartott foglalkozást a kórház betegei számára, s ennek során 10 db B és C típusú odú került kihelyezésre az intézmény parkjának különböző pontjain. Ezekbe az odúkba várhatóan rovarevő fajok (cinege fajok, esetleg verebek) fognak költözni, s biokertész szívünk nagy örömére ezek a madarak egész nyáron szorgosan dolgoznak majd a kerti kártevők gyérítésén.
A délután folyamán a betegek és dolgozók egy kis előadást is meghallgathattak az odúlakó madarakról és azok hasznáról, szerepéről a települési ökoszisztémában. Hunor mesélt az odútelepítések történetéről és bemutatta azok különböző típusait is.
A résztvevőknek tetszett a foglalkozás, sok pozitív visszajelzést kaptunk, már a kertbe költöző madarak gondolata is szép emlékeket idézett fel bennük, mosolyt csalt az arcukra.
Számunkra külön öröm volt, hogy a foglalkozás nyomán további “madárbarát kórház kert” tervek születtek - ezek megvalósításában a három szervezet a jövőben is közösen dolgozik majd.
Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon vagy látogass el a honlapunkra!
A Coevolutionary approach to unlock the transformative potential of nature-based solutions for more inclusive and resilient communities (Koevolúciós megközelítés a természetalapú megoldásokban rejlő átalakító potenciál felszabadítására a befogadóbb és rugalmasabb közösségek érdekében) az Európai Unió Horizon Europe tudományos programjának finanszírozásában futó négyéves (2022–2026, 101084220 szerződési számú) kutatási projekt.