Éves nemzetközi találkozó a mezőgazdasági sokféleségért
Írta: Fehér Judit
Október 3. és 5. között Franciaországban, Antibes városában jártam a „Let’s Liberate Diversity” fórumon, amely a „Sow Your Resistance” nemzetközi találkozó keretében zajlott. A 800 éves olajfák alatt több mint 1000 résztvevő gyűlt össze a világ minden tájáról, gazdálkodók, kutatók, kistermelők, vetőmag előállítók, művészek, és lelkes érdeklődők, akik mind elkötelezettek az agrobiodiverzitás és a gazdálkodói vetőmagrendszerek iránt.
Ez a találkozó is, mint minden évben előzőleg, remek lehetőséget teremtett a tapasztalatcserére, új kapcsolatok kiépítésére és közös tervek kidolgozására. A fórumot a Réseau Semences Paysannes (RSP, Francia Gazdálkodói Vetőmaghálózat) és a European Coordination Let's Liberate Diversity (EC-LLD, Európai koordináció - Tegyünk a Sokféleségért) közösen szervezte. A három napos esemény izgalmas vitáknak és beszélgetéseknek adott teret a mezőgazdasági sokféleség és a fenntartható élelmiszertermelés különböző területeiről.
kép:EC-LLD fotó
A fórum első napján az EC-LLD éves közgyűlése is lezajlott, ami különösen örömteli eseménynek számított, mivel a tagok ilyenkor személyesen is találkozhatnak. Ilyenkor alaklom nyílik arra, hogy a hálózat tagjai tovább erősítsék egymás közötti kapcsolataikat, és új együttműködéseket alakítsanak ki a többi jelenlévő szervezettel. A program során szó volt a jelenleg futó projektekről, az új kezdeményezésekről és a várható főbb nemzetközi programokról. A szokásokhoz híven, ilyenkor kerül sora z új tagok megszavazására is, idén a bosznia-hercegovinai Alica Alapítvánnyal és a cseh Seminkovna-val bővült a hálózat tagsága.
A fórum egyik legérdekesebb szekciója a „Nemzetközi és európai hálózatok közötti együttműködés és gyakorlatok cseréje a gazdák vetőmagjai terén” workshop volt, melynek célja az volt, hogy megbeszéljük a vetőmagokkal foglalkozó szervezetek előtt álló kihívásokat, mint például a jogszabályváltozások, nemzetközi egyezmények kidolgozása vagy a génszerkesztett növények egyre szélesebbkörű elterjedése, és stratégiát dolgozzunk ki a nemzetközi együttműködések megerősítésére. A résztvevők kis csoportokban vitatták meg az elképzeléseiket, az EC-LLD pedig azon dolgozik, hogy a globális hálózatban résztvevő szervezeteket egy térképen szerepeltesse, amely tovább erősíti majd a kapcsolatokat a gazdálkodói vetőmaghálózatok között.
A programban számos érdekes workshop szerpelt:
Vetőmag-tárolás: Technikák és alapelvek
A résztvevők különböző praktikákat tanulhattak arról, hogyan lehet a magokat megfelelő relatív páratartalom és egyéb környezeti paraméterek között tárolni, hogy tovább megőrizzék életképességüket.
Együttműködés az agrobiodiverzitással foglalkozó szervezetek és a bevándorló közösségek között
Ez a görög Aegilops-szal és a francia RSP-vel közösen tartott beszélgetés azt járta körül, hogyan tudják a mezőgazdasággal és agrobiodiverzitással foglalkozó szervezetek bevonni és támogatni a menekült közösségeket, mindezt személyes történetekkel és tapasztalatokkal fűszerezve.
Minden amit tudni szerettél volna az EU-s vetőmag rendeletről
Fehér Judit (KVANN, Magház), Magdalena Prieler (Arche Noah) és Maria Zintl (IFOAM) vezetésével ez a workshop egyrészt áttekintést adott az EU vetőmagpiac szabályozásának változásáról, a résztvevők tapasztalatokat osztottak meg a jelenlegi nemzeti vetőmagos irányelvek kapcsán és arról is beszélgettünk, hogy hogyan lehet közösen fellépni a jogszabályváltozás kihívásaival szemben.
Aki még nem tette, itt az ideje, hogy aláírja az ezzel kapcsolatos petíciót:
https://mitmachen.arche-noah.at/hu/emelj%C3%BCk-villa%CC%81nkat
Vetőmagok vándorlása és tudásmegosztás
A beszélgetés során az ipari vetőmagrendszerek és a közösségi alapú, genetikai sokféleségre építő modellek közti különbségeket tárgyalták meg a résztvevők.
Növényi szabadalmak hatása a nemesítőkre
A szervezők és a résztvevők az új genomikai technikákhoz (NGT) kapcsolódó szabadalmak problémáit és azok következményeit vizsgálták, külön kitérve arra, hogy mindez hogyan befolyásolja a gazdálkodókat és nemesítőket, és milyen megoldásokat találhatunk a vetőmagokhoz való szabadabb hozzáférés érdekében.
Bővebb információt a vetőmagokkal kapcsolatos szabadalmakról itt lehet olvasni: https://www.no-patents-on-seeds.org/
Az utolsó nap egy rendkívül és minden szempontból sokszínű nemzetközi magcsere jegyében telt melyet filozófiai előadások, helyi termékkóstoló, filmvetítés és koncertek tettek még tartalmasabbá. A következő Let’s Liberate Diversity Fórum 2025. szeptember 4-6. között kerül majd megrendezésre Luxemburgban. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!
Ezek a fotók a sajátjaim, válogass közülük kedvedre
Ha érdekesnek találtad ezt a bejegyzést, kövess minket Facebookon, nézz körül az Instagramunkon vagy látogass el a honlapunkra!