Két magbörzével indult a Seeds of Change nevű projektünk!
2025. januárjában startolt el a két éves, Erasmus+ programunk, ami a Seeds of Change névre hallgat.
Osztrák partnerszervezetünkkel, a grazi Forum Urbanes Gärtnernnel a városi maghálózatok és a kisléptékű, eladási célú magtermesztés lehetőségeit fogjuk feltérképezni.
Februárban rögtön két magbörzén is megjelentünk a projekttel: az egyik Budapesten a Kortárs Építészeti Központ szervezésében, a Zöldítők csapatával együtt zajlott, a másik esemény pedig Egerben.
A budapesti magbörzéről Lipka Bori beszámolóját olvashatjátok:
Idén is megrendezésre került egy közös budapesti magbörze a Zöldítők csapatával – ezúttal a Kortárs Építészeti Központ biztosította a helyszínt az eseményhez a Bartók Béla körúton. A magbörze egy előadással indult, ahol a mezőgazdasági sokféleségről, ennek a sokféleségnek a megjelenési formáiról és fontosságáról beszélgettünk nagyjából 20 emberrel. zt követően vette kezdetét egy nagyjából három órás forgatag, melynek során körülbelül 100 résztvevő tette tiszteletét a magbörzén. Külön öröm volt, hogy az éppen induló budapesti önkéntes csapatból is többen csatlakoztak az eseményhez – sajnos nem volt végül idő arra, hogy jobban összeismerkedjünk, de mindenképp jó volt látni néhány új arcot.
De rajtuk kívül is sok kedves-lelkes budapesti és környéki kertbaráttal, régi-új ismerőssel találkoztunk. Szerencsére jó sokan voltak, akik hoztak magokat, így igazi magbörze-hangulat uralkodott a helységben, és rengeteg mag, történet és termesztési felhasználási tudnivaló cserélt gazdát.
Nagyszerű volt, hogy a Zöldítők csapata is csatlakozott az eseményhez, hiszen a városi kertészek igényeit és lehetőségeit jobban ismerve több olyan növénnyel tudtak készülni, ami a helyi közönség számára is érdekes, balkonkerteken vagy kisebb városi kertekben is könnyen termeszthető. A helyszínért és a szervezésért pedig hálásak vagyunk a Kortárs Építészeti Központ munkatársainak, akikkel a jövőben is szeretnénk tartani a kapcsolatot!
Bajzák Anna, a Zöldítők alapítója is írt egy rövid összefoglalót az élményeiről:
Kettőkor érkeztünk a helyszínre, ahol már páran várakoztak, a kipakolásunk alatt is többen odajöttek érdeklődni, ezért kb 14.30kor elkezdük a tanácsadást, magosztást. A magkvízen gyerekek és felnőttek is részt vettek, 4 természetismereti könyv talált gazdára és egy fő Balkonkertész képzés beiratkozást kért ajándékba.
Kb. 150-200 magcsomagot porcióztunk ki (ennyi előre hajtogatott tasak fogyott el), fejenként legalább 3 féle magot választhattak, de többen visszatértek, amikor épp rövidült a sor.
Mivel mindig van olyan látogató, akinek sajnos a körülményei semmilyen kültéri zöldítést nem tesznek lehetővé, vittünk csíramagokat és kókuszrostot is, és megosztottuk a mikorzöldnevelési és csíráztatási tanácsainkat is.
A résztvevők között voltak, akik messzebbi kerületekből érkeztek,voltak kertes házban élők, közösségi kerti parcellások, balkonnal rendelkezők, de többen olyanok is, akiknek csak párkánya van.
Növénynépszerűséget nézve még mindig a tépősaláták és a paradicsom a legkeresettebb, de metélőfűszereket és bazsalikomot is sokan kerestek. Mivel több mint 50 fajta növény magját vittük, választékból nem volt hiány. 18 órakor pakoltunk el. Összességében pörgős és jó hangulatú magbörze volt széles látogatóközönséggel, a gyerekektől a fiatalokon keresztül a nyugdíjas korosztályig mindenki járt nálunk. Hálásan köszönjük a meghívást, a Magházzal mindig öröm közös programot tartani!
Az egri magbörzéről pedig Máthé Orsi beszámolóját a Magház blogon itt olvashatjátok.
A program ebben az évben az Európai Unió Erasmus+ programjának támogatásával valósul meg, a Seeds of Change projekt keretében.